Skip to content

76 Park AveEnglewood, NJ 07631

Built 1913

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block2019
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-VL-1CG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,900
43%
Improvement Value:$165,500
57%
Total Assessment$290,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,924+3.1%
2024$8,654+3.1%
2023$8,393+2.7%
2022$8,175+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1913