Skip to content

208 W Englewood AveNorth Arlington, NJ 07031

Built 2005

Owner
---
Last Sale Price
$443,000
Last Sale Date
Jun 18, 2022

Property Information

Block2019
Lot7
QualifierC0001
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class29
DescriptionDUPLEX
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,800
42%
Improvement Value:$155,200
58%
Total Assessment$267,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,205+3.1%
2024$7,957
Property History

Property Sale

SaleMulti
$443,000
DeedBook 4741, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 2005