Skip to content

200 W Englewood AveEnglewood, NJ 07631

Built 2000
Apartment

Last Sale Price
$1,550,000
Last Sale Date
Mar 12, 2010

Property Information

Block2019
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page014U

Building Details

Building ClassW4-D1
Description3S-B-APT
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage---
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$700,000
44%
Improvement Value:$891,500
56%
Total Assessment$1,591,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$48,907+3.1%
2024$47,427+25.6%
2023$37,758+2.7%
2022$36,778+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,550,000

From:

To:

DeedBook 390, Page 60NU CodeAffiliated entity (3)Recorded3/24/2010

Property Sale

Sale
$1,235,000

From:

To:

DeedBook 9618, Page 216Recorded10/1/2008

Property Sale

Sale
$940,000

From:

To:

DeedBook 8403, Page 707Recorded9/19/2001

Property Sale

Sale
$825,000

From:

To:

DeedBook 8300, Page 857Recorded8/24/2000

Property Built

Built

Year Built: 2000