Skip to content

184 Belmont StEnglewood, NJ 07631

Built 1953

Last Sale Date
Oct 4, 2002

Property Information

Block201
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,201
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
57%
Improvement Value:$132,100
43%
Total Assessment$307,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,187+3.2%
2024$8,902+3.2%
2023$8,625+2.7%
2022$8,395+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$25,000

From:

To:

DeedBook 7768, Page 681NU CodeUndivided interest (8)Recorded2/17/1995

Property Built

Built

Year Built: 1953