Skip to content

178 Belmont StEnglewood, NJ 07631

Built 1953

Last Sale Date
Jul 18, 2001

Property Information

Block201
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,209
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
68%
Improvement Value:$81,900
32%
Total Assessment$256,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,895+3.1%
2024$7,656+3.1%
2023$7,424+2.7%
2022$7,232+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953