Skip to content

387 Greenleaf AveEnglewood, NJ 07631

Built 1953

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Dec 11, 2006

Property Information

Block202
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-BG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,450
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,500
47%
Improvement Value:$189,000
53%
Total Assessment$358,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,017+3.1%
2024$10,683+3.1%
2023$10,361+2.7%
2022$10,092+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,450DeedBook 9214, Page 49NU CodeFamily (1)Recorded12/19/2006

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,184DeedBook 8480, Page 410Recorded6/20/2002

Property Sale

Sale
$199,000

From:

To:

DeedBook 8098, Page 65Recorded9/2/1998

Property Built

Built

Year Built: 1953