Skip to content

135 Belmont StEnglewood, NJ 07631

Built 1953

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block202
Lot31
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,209
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,700
67%
Improvement Value:$90,700
33%
Total Assessment$273,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,402+3.1%
2024$8,147+3.1%
2023$7,901+2.7%
2022$7,696+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953