Skip to content

110 Oakland StEnglewood, NJ 07631

Built 1943

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Aug 29, 2013

Property Information

Block206
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage2,034
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,400
51%
Improvement Value:$156,900
49%
Total Assessment$323,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,935+3.1%
2024$9,634+3.1%
2023$9,343+2.7%
2022$9,101+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft2,034DeedBook 1509, Page 225Recorded9/9/2013

Property Sale

Sale
$176,000

From:

To:

DeedBook 7962, Page 877Recorded4/11/1997

Property Built

Built

Year Built: 1943