Skip to content

94 Oakland StEnglewood, NJ 07631

Built 1943

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 11, 2005

Property Information

Block206
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description11/2SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage2,052
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,400
56%
Improvement Value:$129,500
44%
Total Assessment$295,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,093+3.1%
2024$8,818+3.1%
2023$8,552+2.7%
2022$8,330+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

DeedBook 8080, Page 522Recorded7/7/1998

Property Built

Built

Year Built: 1943