Skip to content

308 Garden StEnglewood, NJ 07631

Built 1948

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
Feb 21, 2011

Property Information

Block2106
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class16
Description11/2SCBDWG1CG
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage1,766
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,000
51%
Improvement Value:$122,300
49%
Total Assessment$249,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,661+3.1%
2024$7,429+3.1%
2023$7,205+2.7%
2022$7,018+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$212,000

From:

To:

Sq Ft1,766DeedBook 721, Page 31NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded4/12/2011

Property Sale

Sale
$212,500

From:

To:

Sq Ft2,170DeedBook 8467, Page 813Recorded5/8/2002

Property Built

Built

Year Built: 1948