Skip to content

301 Rosemont PlEnglewood, NJ 07631

Built 1968

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Nov 15, 2004

Property Information

Block2110
Lot31
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1SBRDWG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,728
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,500
43%
Improvement Value:$176,800
57%
Total Assessment$310,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,536+3.1%
2024$9,247+3.1%
2023$8,968+2.7%
2022$8,735+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 8749, Page 61Recorded11/19/2004

Property Sale

Sale
$164,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 8198, Page 259Recorded8/16/1999

Property Built

Built

Year Built: 1968