Skip to content

316 Genesee AveEnglewood, NJ 07631

Built 1913

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jun 13, 2003

Property Information

Block2110
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,416
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
44%
Improvement Value:$169,000
56%
Total Assessment$301,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,250+3.1%
2024$8,970+3.1%
2023$8,699+2.7%
2022$8,473+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,416DeedBook 8591, Page 644Recorded7/3/2003

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft1,416DeedBook 8385, Page 682Recorded7/25/2001

Property Sale

Sale
$10,700

From:

To:

Sq Ft1,416DeedBook 8360, Page 844NU CodeSheriff sale (12)Recorded4/18/2001

Property Built

Built

Year Built: 1913