Skip to content

170 John StEnglewood, NJ 07631

Built 1906

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jul 7, 2017

Property Information

Block601
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2SFRDWG2CG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,418
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
56%
Improvement Value:$110,100
44%
Total Assessment$249,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,655+3.1%
2024$7,423+3.1%
2023$7,199+2.7%
2022$7,012+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,418DeedBook 2686, Page 2235NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/8/2017

Property Sale

Sale
$256,900

From:

To:

Sq Ft1,412DeedBook 8512, Page 347Recorded9/18/2002

Property Sale

Sale
$148,900

From:

To:

DeedBook 7844, Page 24Recorded12/21/1995

Property Built

Built

Year Built: 1906