Skip to content

16 Mevan AveEnglewood, NJ 07631

Built 1986

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Feb 22, 2024

Property Information

Block2110
Lot6
QualifierC0050
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class37
Description2S-F-BG-END
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,575
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
52%
Improvement Value:$137,300
48%
Total Assessment$287,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,829+3.1%
2024$8,562
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft1,575DeedBook 5191, Page 392Recorded3/12/2024

Property Built

Built

Year Built: 1986