Skip to content

164 Third StEnglewood, NJ 07631

Built 1921
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Nov 8, 2005

Property Information

Block2114
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,062
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,400
60%
Improvement Value:$74,400
40%
Total Assessment$185,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,710+3.1%
2024$5,537+3.1%
2023$5,370+2.7%
2022$5,230+0.9%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-000025-24

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,062DeedBook 8952, Page 406Recorded11/16/2005

Property Sale

Sale
$108,000

From:

To:

Sq Ft1,062DeedBook 8215, Page 300Recorded10/12/1999

Property Built

Built

Year Built: 1921