Skip to content

308 Hirliman RdEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$264,000
Last Sale Date
Feb 15, 2019

Property Information

Block2102
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,060
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
62%
Improvement Value:$79,700
38%
Total Assessment$209,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,444+3.1%
2024$6,249+3.1%
2023$6,060+2.7%
2022$5,903+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$264,000

From:

To:

Sq Ft1,060DeedBook 3190, Page 1040NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/1/2019

Property Sale

Sale
$71,000

From:

To:

Sq Ft10DeedBook 7622, Page 280Recorded7/27/1993

Property Built

Built

Year Built: 1928