Skip to content

272 Rosemont PlEnglewood, NJ 07631

Built 1933

Owner
---
Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Sep 10, 2025

Property Information

Block2203
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,818
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,500
51%
Improvement Value:$127,400
49%
Total Assessment$259,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,987+3.1%
2024$7,745+3.1%
2023$7,511+2.7%
2022$7,316+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft1,818DeedBook 5628, Page 1825Recorded10/23/2025

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

DeedBook 1434, Page 895Recorded6/24/2013

Property Built

Built

Year Built: 1933