Skip to content

262 Epps AveEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
Apr 30, 2004

Property Information

Block2209
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,138
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
57%
Improvement Value:$108,400
43%
Total Assessment$253,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,787+3.1%
2024$7,551+3.1%
2023$7,323+2.7%
2022$7,133+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$268,000

From:

To:

Sq Ft1,138DeedBook 8679, Page 507Recorded5/6/2004

Property Sale

Sale
$204,000

From:

To:

Sq Ft1,138DeedBook 8515, Page 977Recorded10/1/2002

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,138DeedBook 8375, Page 63Recorded6/19/2001

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

DeedBook 8133, Page 388Recorded1/5/1999

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

DeedBook 7901, Page 759NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/9/1996

Property Built

Built

Year Built: 1923