Skip to content

254 Epps AveEnglewood, NJ 07631

Vacant Land

Last Sale Price
$28,000
Last Sale Date
May 7, 2001

Property Information

Block2209
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building ClassW4-D3
Description---
Dwellings---
ZoningR-E
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$55,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,690+3.1%
2024$1,639+3.1%
2023$1,590+2.7%
2022$1,548+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

DeedBook 8396, Page 250NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/21/2001