Skip to content

273 Epps AveEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Mar 17, 2022

Property Information

Block2210
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,520
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,800
40%
Improvement Value:$164,700
60%
Total Assessment$274,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,435+3.1%
2024$8,180+1.1%
2023$8,095+24.6%
2018$6,495+0.9%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 4684, Page 183Recorded5/17/2022

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 4432, Page 125NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded10/28/2021

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,339DeedBook 8624, Page 430Recorded10/21/2003

Property Sale

Sale
$249,000

From:

To:

Sq Ft1,339DeedBook 8492, Page 784Recorded7/23/2002

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 8236, Page 48

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

DeedBook 8111, Page 679NU CodeGovernment (15)Recorded10/19/1998

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

DeedBook 8075, Page 33NU CodeGovernment (15)Recorded6/16/1998

Property Built

Built

Year Built: 1923