Skip to content

243 Epps AveEnglewood, NJ 07631

Built 1948

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Dec 4, 2009

Property Information

Block2210
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,337
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,400
52%
Improvement Value:$106,500
48%
Total Assessment$221,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,819+3.1%
2024$6,613+3.1%
2023$6,413+2.7%
2022$6,246+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,337DeedBook 311, Page 1870NU CodeFamily (1)Recorded12/10/2009

Property Built

Built

Year Built: 1948