Skip to content

267 Thomson AveEnglewood, NJ 07631

Built 1948

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Mar 6, 2007

Property Information

Block2213
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-B&F-BG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,356
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
56%
Improvement Value:$102,700
44%
Total Assessment$234,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,212+3.1%
2024$6,994+3.1%
2023$6,783+2.7%
2022$6,607+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,356DeedBook 9275, Page 371Recorded3/21/2007

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,752DeedBook 8423, Page 709Recorded11/30/2001

Property Sale

Sale
$148,000

From:

To:

DeedBook 7966, Page 461Recorded4/28/1997

Property Built

Built

Year Built: 1948