Skip to content

294 Thomson AveEnglewood, NJ 07631

Built 1958

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Jul 7, 2021

Property Information

Block2218
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-PS&AL
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,044
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
56%
Improvement Value:$111,600
44%
Total Assessment$251,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,732+3.1%
2024$7,498+8.1%
2023$6,933+2.7%
2022$6,753+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft1,044DeedBook 4297, Page 527NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/27/2021

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,044DeedBook 9318, Page 79Recorded5/22/2007

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,044DeedBook 8924, Page 199Recorded10/11/2005

Property Built

Built

Year Built: 1958