Skip to content

166 W Palisade AveEnglewood, NJ 07631

Built 1908

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 1, 2025

Property Information

Block2301
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage1,798
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,300
53%
Improvement Value:$147,400
47%
Total Assessment$315,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,701+3.1%
2024$9,408+3.1%
2023$9,124+2.7%
2022$8,887+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft1,798DeedBook 4942, Page 28Recorded2/28/2023

Property Built

Built

Year Built: 1908