Skip to content

77 Park AveEnglewood, NJ 07631

Built 1918

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 24, 2022

Property Information

Block2308
Lot37
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-VL
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage1,754
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,500
46%
Improvement Value:$158,200
54%
Total Assessment$291,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,964+3.1%
2024$8,693+3.1%
2023$8,430+2.7%
2022$8,211+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,754DeedBook 2608, Page 255Recorded5/11/2017

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,754DeedBook 1553, Page 2342NU CodeBankruptcy (13)Recorded10/31/2013

Property Built

Built

Year Built: 1918