Skip to content

24 Armory StEnglewood, NJ 07631

Built 1908

Last Sale Price
$88,000
Last Sale Date
Sep 15, 2004

Property Information

Block2303
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class45
Description2S-B-UG
Dwellings2
ZoningRM-A
Sq Footage1,430
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,800
43%
Improvement Value:$134,600
57%
Total Assessment$234,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,203+3.1%
2024$6,985+3.1%
2023$6,774+2.7%
2022$6,598+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$88,000

From:

To:

Sq Ft1,430DeedBook 8756, Page 272NU CodeGovernment (15)Recorded12/14/2004

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

DeedBook 8084, Page 900NU CodeGovernment (15)Recorded7/22/1998

Property Built

Built

Year Built: 1908