Skip to content

90 W Palisade AveEnglewood, NJ 07631

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$1,000,000
Last Sale Date
Sep 30, 1999

Property Information

Block2303
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building ClassW4-D1
Description1&2S-B-COM
Dwellings1
ZoningCBD1
Sq Footage---
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,009,300
71%
Improvement Value:$840,700
29%
Total Assessment$2,850,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$87,581-14.8%
2024$102,810+3.1%
2023$99,705+2.7%
2022$97,118+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$1,000,000

From:

To:

DeedBook 8237, Page 54Recorded12/29/1999