Skip to content

18 Humphrey StEnglewood, NJ 07631

Built 1910

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Feb 15, 2016

Property Information

Block2305
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings2
ZoningRM-A
Sq Footage1,326
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,500
56%
Improvement Value:$76,600
44%
Total Assessment$174,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,350+3.1%
2024$5,188+3.1%
2023$5,031+2.7%
2022$4,901+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,326DeedBook 2339, Page 1580NU CodeZoning change (24)Recorded8/12/2016

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,326DeedBook 8664, Page 584Recorded3/11/2004

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,326DeedBook 8168, Page 618Recorded5/18/1999

Property Built

Built

Year Built: 1910