Skip to content

52-60 W Palisade AveEnglewood, NJ 07631

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$1,050,000
Last Sale Date
Sep 29, 1999

Property Information

Block2305
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page010U

Building Details

Building ClassW4-D1
Description3S-B-COM
Dwellings1
ZoningCBD1
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,254,000
71%
Improvement Value:$521,000
29%
Total Assessment$1,775,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$54,546+3.1%
2024$52,895+1.7%
2023$52,020+2.7%
2022$50,670+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$1,050,000

From:

To:

DeedBook 8212, Page 707Recorded10/1/1999