Skip to content

140 Humphrey StEnglewood, NJ 07631

Built 1918

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block2313
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page3FAM

Building Details

Building Class45
Description2S-AL-UG
Dwellings3
ZoningR-E
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,400
40%
Improvement Value:$172,100
60%
Total Assessment$288,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,866+3.1%
2024$8,597+3.1%
2023$8,338+2.7%
2022$8,121+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1918