Skip to content

154 Humphrey StEnglewood, NJ 07631

Built 1906

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Apr 11, 2023

Property Information

Block2313
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,308
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,600
52%
Improvement Value:$102,500
48%
Total Assessment$213,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,549+28.5%
2024$5,096+3.1%
2023$4,942+2.7%
2022$4,814+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft1,308DeedBook 4978, Page 1491NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/24/2023

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

Sq Ft1,308DeedBook 2800, Page 2473NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/1/2017

Property Built

Built

Year Built: 1906