Skip to content

130 Grand AveEnglewood, NJ 07631

Built 2000
Apartment

Last Sale Price
$7,985,000
Last Sale Date
Dec 19, 2018

Property Information

Block2408
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page035U

Building Details

Building ClassW2-D2
Description4S-B-APT
Dwellings1
ZoningRM-A
Sq Footage28,407
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,750,000
58%
Improvement Value:$1,250,000
42%
Total Assessment$3,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$92,190+3.1%
2024$89,400+3.1%
2023$86,700+2.7%
2022$84,450+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$7,985,000

From:

To:

DeedBook 3172, Page 430NU CodeSale w/ business assets (23)Recorded2/5/2019

Property Built

Built

Year Built: 2000