Skip to content

131 Grand AveEnglewood, NJ 07631

Built 2000
Apartment

Last Sale Price
$3,375,000
Last Sale Date
Dec 29, 2015

Property Information

Block2705
Lot26
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page048U

Building Details

Building ClassW2-D1
Description3S-B-APT
Dwellings1
ZoningRM-B
Sq Footage---
Acreage1.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,400,000
64%
Improvement Value:$1,349,700
36%
Total Assessment$3,749,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$115,228+3.1%
2024$111,741+3.1%
2023$108,366+2.7%
2022$105,554+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$3,375,000

From:

To:

DeedBook 2165, Page 88Recorded1/22/2016

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$1,173,305

From:

To:

Sq Ft14DeedBook 7657, Page 715NU CodeAffiliated entity (3)Recorded12/13/1993