Skip to content

217 William StEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block2501
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,500
41%
Improvement Value:$145,500
59%
Total Assessment$248,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,621+3.1%
2024$7,390+3.1%
2023$7,167+2.7%
2022$6,981+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1923