Skip to content

211 William StEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Oct 19, 1995

Property Information

Block2501
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,500
69%
Improvement Value:$45,500
31%
Total Assessment$148,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,548+3.1%
2024$4,410+3.1%
2023$4,277+2.7%
2022$4,166+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

DeedBook 7830, Page 410NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/25/1995

Property Built

Built

Year Built: 1923