Skip to content

101 W State Hwy 4Englewood, NJ 07631

Commercial

Last Sale Price
$1,600,000
Last Sale Date
Apr 5, 2012

Property Information

Block2516
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building ClassW4-D3
Description1S-B-COM
Dwellings1
ZoningOI
Sq Footage770
Acreage0.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,153,700
88%
Improvement Value:$151,100
12%
Total Assessment$1,304,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,097+3.1%
2024$38,883+3.1%
2023$37,709+2.7%
2022$36,730+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,600,000

From:

To:

DeedBook 1068, Page 45NU CodeZoning change (24)Recorded6/14/2012