Skip to content

134 E State Hwy 4Englewood, NJ 07631

Built 1955
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 5, 2024

Property Information

Block2601
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building ClassW4-D3
Description1S-B&CB-COM
Dwellings1
ZoningLI
Sq Footage1,249
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$912,900
87%
Improvement Value:$135,400
13%
Total Assessment$1,048,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,214+3.1%
2024$31,239+3.1%
2023$30,296+2.7%
2022$29,510+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

DeedBook 8177, Page 52NU CodeSale w/ business assets (23)Recorded6/14/1999

Property Sale

SaleMulti
$515,000
DeedBook 72337, Page 467

Property Built

Built

Year Built: 1955