Skip to content

34 E Palisade AveEnglewood, NJ 07631

Commercial

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
May 20, 1998

Property Information

Block2404
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page003U

Building Details

Building ClassW2-D1
Description3S-B-COM
Dwellings1
ZoningCBD1
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$598,500
60%
Improvement Value:$395,500
40%
Total Assessment$994,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,546+3.1%
2024$29,621+0.6%
2023$29,449+2.7%
2022$28,685+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

DeedBook 8068, Page 987Recorded5/26/1998