Skip to content

482 W Nordhoff PlEnglewood, NJ 07631

Built 2000
Industrial

Last Sale Price
$3,902,400
Last Sale Date
Aug 19, 2004

Property Information

Block2602
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building ClassW4-D3
Description1S-B&M-IND
Dwellings1
ZoningOI
Sq Footage---
Acreage4.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,399,300
69%
Improvement Value:$1,091,400
31%
Total Assessment$3,490,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$107,269+3.1%
2024$104,023+3.1%
2023$100,881+2.7%
2022$98,263+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$3,902,400

From:

To:

DeedBook 8724, Page 141Recorded9/15/2004

Property Built

Built

Year Built: 2000