Skip to content

100 E Palisade Ave #C25Englewood, NJ 07631

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$309,000
Last Sale Date
Oct 6, 2022

Property Information

Block2701
Lot1
QualifierC0040
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building ClassW2-D1
DescriptionNO.C25-2BR-1BA
Dwellings1
ZoningRM-A
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,800
33%
Improvement Value:$164,000
67%
Total Assessment$244,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,523+3.1%
2024$7,295
Property History

Property Sale

SaleMulti
$309,000
DeedBook 4849, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 2000