Skip to content

100 E Palisade Ave #D24Englewood, NJ 07631

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jan 7, 2010

Property Information

Block2701
Lot1
QualifierC0044
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building ClassW2-D1
DescriptionNO.D24-1BR-1BA
Dwellings1
ZoningRM-A
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,900
33%
Improvement Value:$131,700
67%
Total Assessment$196,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,042+3.1%
2024$5,859
Property History

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 343, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 2000