Skip to content

100 E Palisade Ave #C53Englewood, NJ 07631

Built 1927

Last Sale Price
$266,000
Last Sale Date
Sep 26, 2024

Property Information

Block2701
Lot1
QualifierC0089
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building ClassW2-D1
DescriptionNO.C53-1BR-1BA
Dwellings1
ZoningRM-A
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,800
33%
Improvement Value:$91,100
67%
Total Assessment$135,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,176+3.1%
2024$4,050
Property History

Property Sale

Sale
$266,000

From:

To:

DeedBook 5360, Page 1800Recorded11/8/2024

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 3161, Page 458

Property Built

Built

Year Built: 1927