Skip to content

97-99 Tracey Pl(Unit C0005)Englewood, NJ 07631

Built 1949

Owner
---
Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jan 24, 2023

Property Information

Block2701
Lot4
QualifierC0005
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class35
DescriptionNO.5-2BR-1BA
Dwellings1
ZoningRM-A
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
69%
Improvement Value:$71,100
31%
Total Assessment$231,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,102+3.1%
2024$6,887
Property History

Property Sale

SaleMulti
$330,000
DeedBook 4927, Page 1611

Property Built

Built

Year Built: 1949