Skip to content

11 Lexington CtEnglewood, NJ 07631

Built 2004

Owner
---
Last Sale Price
$1,600,000
Last Sale Date
Dec 23, 2020

Property Information

Block2702
Lot2
QualifierC0001
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class37
Description2S-VL-BG
Dwellings1
ZoningRM-A
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$582,000
63%
Improvement Value:$349,000
37%
Total Assessment$931,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,610+3.1%
2024$27,744
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,600,000
DeedBook 4123, Page 1586

Property Built

Built

Year Built: 2004