Skip to content

42 Dana PlEnglewood, NJ 07631

Built 1907

Last Sale Price
$914,000
Last Sale Date
Oct 30, 2003

Property Information

Block2702
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class18
Description1&2S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage3,143
Acreage0.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$720,900
77%
Improvement Value:$221,100
23%
Total Assessment$942,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,948+3.1%
2024$28,072+7.7%
2023$26,071+2.7%
2022$25,394+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$914,000

From:

To:

Sq Ft3,143DeedBook 8639, Page 552Recorded12/4/2003

Property Built

Built

Year Built: 1907