Skip to content

160 Lyman PlEnglewood, NJ 07631

Built 1943

Last Sale Price
$267,500
Last Sale Date
Apr 16, 1998

Property Information

Block2704
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class18
Description1S-AL-AG
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage3,878
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$508,200
54%
Improvement Value:$431,300
46%
Total Assessment$939,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,871+3.9%
2024$27,797+3.1%
2023$26,958+2.7%
2022$26,258+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$267,500

From:

To:

DeedBook 8061, Page 237Recorded4/28/1998

Property Built

Built

Year Built: 1943