Skip to content

172 Lyman PlEnglewood, NJ 07631

Built 1908

Last Sale Price
$1,545,000
Last Sale Date
Nov 29, 2021

Property Information

Block2704
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class18
Description2S-VL
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage3,335
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$499,800
61%
Improvement Value:$323,800
39%
Total Assessment$823,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,309+3.1%
2024$24,543+3.1%
2023$23,802+2.7%
2022$23,184+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,545,000

From:

To:

Sq Ft3,335DeedBook 4572, Page 1842NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded2/8/2022

Property Sale

Sale
$1,200,000

From:

To:

Sq Ft3,335DeedBook 2359, Page 651NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/31/2016

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft3,585DeedBook 8620, Page 33Recorded10/7/2003

Property Built

Built

Year Built: 1908