Skip to content

133 Maple StEnglewood, NJ 07631

Built 1948

Last Sale Price
$1,825,000
Last Sale Date
Mar 27, 2025

Property Information

Block2706
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class18
Description1.5S-B&F-UG
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage3,385
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$547,200
56%
Improvement Value:$427,800
44%
Total Assessment$975,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,962+3.1%
2024$29,055+3.1%
2023$28,178+2.7%
2022$27,446+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,825,000

From:

To:

Sq Ft3,385DeedBook 5500, Page 1604NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/8/2025

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,250DeedBook 8368, Page 273Recorded5/17/2001

Property Built

Built

Year Built: 1948