Skip to content

200 S Dean StEnglewood, NJ 07631

Industrial

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Nov 2, 1994

Property Information

Block2801
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningLI
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$434,300
97%
Improvement Value:$13,100
3%
Total Assessment$447,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,749+3.1%
2024$13,333+3.1%
2023$12,930+2.7%
2022$12,594+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

DeedBook 7744, Page 606Recorded11/4/1994