Skip to content

300 Starling RdEnglewood, NJ 07631

Built 1963

Last Sale Date
Jun 4, 2024

Property Information

Block2805
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-B&F-BG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage2,922
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$442,700
77%
Improvement Value:$132,300
23%
Total Assessment$575,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,670+3.1%
2024$17,135-5.9%
2023$18,207+2.7%
2022$17,735-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1963